O oddziale

Sukiennice – wielka hala handlowa wzniesiona w XIII wieku pośrodku Rynku Głównego – rozbudowane w XIV wieku w stylu gotyckim, gruntownie przekształcone w połowie XVI wieku w stylu renesansowym, po restauracji w latach 1875–1879 zaczęły pełnić funkcję reprezentacyjną; odbywały się tu wielkie bale i uroczystości patriotyczne. Ze względu na położenie i charakter sale I piętra gmachu Sukiennic stały się pierwszą siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie. Początkowo przestrzeń tę Muzeum dzieliło z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych.

W 2010 roku zakończył się projekt „NOWE SUKIENNICE. Remont i modernizacja Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach”. Niezwykle ważnym punktem realizacji projektu „Nowe Sukiennice” stała się nowa koncepcja ekspozycji sztuki polskiej XIX wieku. W oparciu o najnowsze badania i interpretacje sztuki tego okresu powstał scenariusz, zgodnie z którym sale galeryjne otrzymały nowe nazwy

• Sala Bacciarellego OŚWIECENIE
  • Sala Michałowskiego ROMANTYZM. W STRONĘ SZTUKI NARODOWEJ