Zamki średniowiecznej Europy - cykl wykładów

25 października 2009  -  21 stycznia 2010

Muzeum Narodowe w Krakowie Pałac Biskupa Erazma Ciołka ul. Kanonicza 17 październik 2009 – styczeń 2010 czwartki, godz.18.00

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka na spotkania z zamkami średniowiecznej Europy.
O świetności i upadku, ewolucji form oraz funkcji  rezydencji monarszych, rycerskich, warownych kościołów i klasztorów, opowie dr Marcin Szyma – mediewista, historyk sztuki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

22 października 2009 (wykład przeniesiony z 15 października)
Forma i funkcje średniowiecznego zamku.

W jakich celach budowano zamki w średniowieczu? Obronne, mieszkalne i reprezentacyjne funkcje zamków. Zamki monarsze, prywatne, refugia, strażnice, siedziby rycerzy – rabusiów. Kościoły i kaplice na zamkach, kościoły obronne i inkastelowane.

5 listopada 2009
Rezydencje monarchów na Zachodzie Europy w pierwszym tysiącleciu
.
Siedziby barbarzyńskich królów po upadku Inperium Romanum. Rola wzorców rzymskich w kształtowaniu wczesnośredniowiecznych siedzib monarszych. Akwizgran i inne rezydencje Karola Wielkiego.

19 listopada 2009
Twierdze i pałace Normanów, od Trelleborga do Palermo.

Twierdze wikingów w Skandynawii. Zamki Normanów w północnej Francji i na wyspach Brytyjskich. Rezydencje królów normańskich na Sycylii.

26 listopada 2009
Zamki krzyżowców na Bliskim Wschodzie.

Twierdze, warowne klasztory oraz ufortyfikowane miasta w Palestynie i w Syrii, w XII i XIII w.

3 grudnia 2009
Średniowieczne zamki we Włoszech.

Canossa – zamek Matyldy Toskańskiej. Castel del Monte i inne realizacje cesarza Fryderyka II. Zamki rycerskie w środkowych i północnych Włoszech.

10 grudnia 2009
Rezydencje królów i książąt francuskich od XII do XV w.

Jak wyglądał średniowieczny Luwr? Zamek w Vincennes – podparyska rezydencja Walezjuszy. Siedziby rywali króla Francji: zamek książąt Akwitanii w Poitiers, paryska wieża Jana bez Trwogi.

17 grudnia 2009
Pałac papieski w Awinionie.

Powstanie i rozbudowa największego średniowiecznego zamku we Francji.  Świetność, upadek i odrodzenie – zarys dziejów rezydencji papieskiej od średniowiecza do czasów współczesnych.

7 stycznia 2010
Zamki krzyżackie.

Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie i jego późniejsze losy w Europie Środkowej i Północnej. Zamek krzyżacki – twierdza, klasztor, siedziba administracji zakonnej. Malbork – największy zamek średniowiecznej Europy.

14 stycznia 2010
Pierwsze zamki w Polsce i w Europie Środkowej (XIII-pocz. XIV w.).

Od grodu do zamku – ewolucja siedziby monarszej w XIII w. w krajach „młodszej Europy”. Najstarsze zamki na Śląsku – Wleń, Legnica, Wrocław. Zamki Przemyślidów w Czechach. Wawel w XIII w. Pierwsze zamki prywatne w Europie Środkowej.

21 stycznia 2010
Zamki XIV wieku w Polsce i krajach ościennych.

Zamki Luksemburgów w Czechach i Andegawenów na Węgrzech – Hradczany, Karlstein, Wyszehrad i inne. Główna rezydencja Kazimierza Wielkiego, czyli jak wyglądał Wawel w XIV w. Zamki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i zagadka ich pierwotnej funkcji.