Kurs malowania ikon

Muzeum Narodowe w Krakowie - Pałac Biskupa Erazma Ciołka, zaprasza do wzięcia udziału w kursie malowania ikon (ikonopisania), organizowanym w okresie od 23 października 2013 do 15 stycznia 2014 roku (11 spotkań - 33 godziny).

Kurs prowadzić będzie artysta plastyk – Anna Crisanti. W kursie  mogą wziąć udział osoby początkujące i zaawansowane. Program kursu zostanie indywidualnie dostosowany do  poziomu uczestników. W ramach spotkań, gościnnie, weźmie udział p. Mirosław Kruk z Działu Sztuki Cerkiewnej MNK, który zapozna uczestników kursu z ekspozycją „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

środy, godz. 17.00

„W ramach  kursu ikonograficznego będziemy poznawać i pracować nad ikoną Bogurodzicy. Według tradycji to najstarsza ikona, napisana przez św. Łukasza ewangelistę. Przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem na ręku, ukazaną frontalnie lub w półpostaci, z głową skierowaną prosto lub lekko nachyloną ku Dzieciątku. Na lewym ramieniu trzyma Jezusa, a prawą dłonią wskazuje na Niego, stąd zwana jest z greki – Hodigetrią, czyli wskazującą drogę. Dzieciątko, pokazane w ikonograficznym typie Chrystusa – Emanuela, o twarzy dorosłego, mądrego człowieka, czasami nawet starca, ubrane jest w biały chiton i purpurowy, przetykany złotem himation. W lewej dłoni Dzieciątko trzyma zwój lub księgę Pisma Świętego, a prawą błogosławi. Ikona Bogurodzicy to jedna z najbardziej popularnych ikon. W tradycji ikonopisarskiej powstało wiele ikon przedstawiających Maryję, jako Hodigetrię, Orantkę, Eleusę … Patrząc na ikonę Bogurodzicy, nie znajdziemy w niej czułości, tkliwości, a raczej surowe, majestatyczne spojrzenie. Przebija z niej stosowany w cesarskim pałacu porządek, składający się z oficjalnych ceremonii, a ukrywający wszelkie wyrażanie uczuć, ukazujący jedynie świętość i godność władzy cesarskiej. Taka majestatyczna obojętność i brak przejawów ludzkich uczuć przyjęte zostały na wiele wieków, jako najbardziej obowiązujące na dogmatycznej ikonie Boskiego Macierzyństwa, jaką jest Bogarodzica z Chrystusem – Emanuelem.”
Dodam kilka słów o sobie.

„Pisaniem ikon zajmuję się od ponad dwudziestu lat. Ukończyłam szkołę ikonopisarską we Włoszech, przy Centro Studi Russia Cristiana. Moim mistrzem był jeden z najznakomitszych współczesnych ikonopistów, ojciec Egon Sendler. Od kilku lat prowadzę kursy pisania ikon w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w wielu ośrodkach ikonopisarskich. Zapraszam wszystkich zainteresowanych.”
Anna Crisanti

Warsztaty składają się z 11 spotkań, po 3 godziny każde.
Koszt udziału w kursie – 500 zł od osoby (w tym materiały i złocenie szlagmetalem). Istnieje możliwość złocenia płatami złota 23,75 kt na indywidualne zamówienie, cena złota w zależności od aktualnej ceny rynkowej.

Zgłoszenia udziału w kursie przyjmujemy do 9 października, mailowo lub telefonicznie. Płatność za udział w kursie: przelewem na konto (informacja o numerze konta pojawi się podczas rejestracji zgłoszenia).

Liczba miejsc ograniczona.
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków
Kontakt: 12 43 35 934, e-mail: pbec_rezewacja@muzeum.krakow.pl

Święty Mikołaj z Miry ze scenami z żywota, ikona z dolnego rzędu ikonostasu, kon. XV w., warsztat Malarza Ikon z Żohatyna (k. Dobromila), deska, tempera