Remont Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem

Od 1 marca 2012 do maja 2013 roku willa „Atma” w Zakopanem będzie nieczynna z powodu remontu. Zabytkowy budynek od dawna już wymaga gruntownej modernizacji.

Niezbędne prace remontowe, pozwalające na stworzenie tam muzeum odpowiadającego współczesnym standardom, zostaną przeprowadzone bez naruszenia zabytkowej substancji, z zachowaniem specyficznego klimatu góralskiej willi, w której mieszkał Karol Szymanowski, wielki polski kompozytor światowej klasy. Nowoczesna aranżacja, z wykorzystaniem multimediów, w atrakcyjny sposób przedstawi osobę i twórczość kompozytora, czasy, w których żył, i historię „Atmy”. Zwiedzający Muzeum będą mieli również możliwość obejrzenia filmów biograficznych i muzycznych oraz przejrzenia albumów fotograficznych ukazujących zdjęcia rodzinne, zakopiańskie i muzyczne. Planujemy instalację oświetlenia zewnętrznego budynku, stylową reklamę i tablicę informacyjną. Chcemy też dostosować wejścia do Muzeum dla osób niepełnosprawnych i zrekonstruować ogród tak, by przypominał ten, z czasów Karola Szymanowskiego.

Inwestycja jest możliwa dzięki projektowi „Muzyka pod Tatrami”. Jest  to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Karola Szymanowskiego, który jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Zamku Orawskiego, który jest Oddziałem Muzeum Orawskiego, w ramach „Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013”. Ma ono sprawić, że pogranicze będzie bardziej atrakcyjne turystycznie.

Budżet projektu wynosi 708 723, 97 euro, z czego na inwestycje przeznaczone jest 578 450 euro.

***

MUZYKA POD TATRAMI - Remont i modernizacja Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma"  w Zakopanem, będącego Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. "NOWA ATMA" 2013!