MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE
Strona główna | Mapa serwisu | Kontakt | Szukaj
Mediateka
Katalog zbiorów

WYSTAWA: Szuflada Szymborskiej

1 lutego 2013  -  31 grudnia 2014

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy podczas tegorocznej edycji Nocy Poezji. 4 października wyjątkowo ekspozycja będzie otwarta w godz. 10.00-20.00.

1 lutego 2013 roku, w pierwszą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej, w Kamienicy Szołayskich – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie (pl. Szczepański 9) została otwarta wystawa „Szuflada Szymborskiej”.

- Wisława Szymborska była Ambasadorem Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, dlatego – zawsze wdzięczne za ten zaszczyt – Muzeum Narodowe w Krakowie złożyło Fundacji Wisławy Szymborskiej propozycję dotyczącą części spuścizny po Noblistce. Zaproponowaliśmy mianowicie, że oddamy kilka wyremontowanych ostatnio pomieszczeń w Kamienicy Szołayskich na urządzenie tam wystawy zbiorów Poetki, jej wyklejanek, bibelotów, książek, przedmiotów z jej mieszkania ze słynną wieloszufladową komodą oraz kanapą. Chodziło nam o to, by te cenne pamiątki nie były zamknięte w magazynie, lecz dostępne publiczności. Fundacja przyjęła naszą propozycję, zwłaszcza, że to ona jest teraz Ambasadorem Galerii w Sukiennicach. Wspólnie z Fundacją oraz z projektantami przygotowaliśmy miejsce nazwane „Szufladą Szymborskiej” – nie będące ani rekonstrukcją jej mieszkania, ani izbą pamięci, a raczej wnętrzem urządzonym w bliskim Poetce nieco surrealnym duchu – mówi Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.Wystawa jest rodzajem scenografii, trójwymiarowego kolażu, w którym przedmioty należące do Poetki zderzone są z cytatami z twórczości, fotografiami osób, rzeczy i miejsc. Prowadzą one widza w jej prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji.Ciekawym przedmiotem w „Szufladzie” jest zaprojektowana przez Noblistkę komoda, w której przechowywała m.in. fotografie. Jak ważny był to dla niej mebel, świadczy wiersz Możliwości, w którym Poetka wyznaje: „wolę szuflady” – stąd tytuł wystawy. Komoda na wystawie jest ukryta za drzwiami i można ją oglądać tylko przez wizjer.Szuflady, pudełka, schowki, regały, z jakich składa się ekspozycja, wzbudzają ciekawość, zachęcają do szukania, odkrywania, poznawania. Zawierają rzeczy kolekcjonowane przez Szymborską – maski, stare widokówki, pamiątki i kurioza, które dostawała od przyjaciół (np. świnię z pozytywką w ogonie, zapalniczkę w kształcie łodzi podwodnej, mini komodę, którą podarował Poetce Czesław Miłosz). Jest tam też część księgozbioru Wisławy Szymborskiej, liczne fotografie, m.in. pod tablicami z dziwnymi lub śmiesznymi nazwami miejscowości (jak „Neandertal”), „warsztat” Poetki, gdzie ukazana jest historia powstawania jednego wiersza, i jej „warsztat” do tworzenia wyklejanek.Każdy może obejrzeć fragmenty filmu Katarzyny Kolendy-Zaleskiej Chwilami życie bywa znośne lub usiąść na autentycznej kanapie Noblistki i posłuchać przez telefon, jak czyta własne wiersze.„Szuflada Szymborskiej” ma być miejscem otwartym, w przyszłości także „salonem kulturalnym” − miejscem spotkań.

Wystawa zorganizowana pod Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.Ekspozycję zorganizowało Muzeum Narodowe w Krakowie wraz z Fundacją Wisławy Szymborskiej.

 

Wystawa czynna od 2 lutego 2013 - do grudnia 2014 r.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Konieczna wcześniejsza rezerwacja dla grup zorganizowanych pod numerem telefonu (12) 43 35 444 w godzinach 9.00-13.00.


Zespół kuratorski:

  • Zofia Gołubiew
  • Olga Jaros
  • Sebastian Kudas
  • Sławomir Pankiewicz
  • Michał Rusinek
  • Teren Prywatny (Anna Bojarowicz, Anna Grzywa, Marcin Przybyłko)Aranżacja: Sławomir Pankiewicz, Teren Prywatny.

Oprac. Katarzyna Bik

 

 

"Szuflada Szymborskiej" - wystawa w Kamienicy Szołayskich, fot. K. Kowalik - MNK
fot. K. Kowalik - MNK
fot. K. Kowalik - MNK
fot. K. Kowalik - MNK
fot. K. Kowalik - MNK
fot. K. Kowalik - MNK
Uroczyste otwarcie wystawy "Szuflada Szymborskiej" w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Fot. K. Kowalik - MNK
Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska i Dyrektor MNK Zofia Gołubiew, fot. K.Kowalik - MNK
Copyright (c) 2006-2009 Muzeum Narodowe w Krakowie