MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE
Strona główna | Mapa serwisu | Kontakt | Szukaj
Mediateka
Katalog zbiorów

Wystawa Malarstwa Iwo Zaniewskiego

10 grudnia 2005  -  15 lutego 2006

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie ul. Pijarska 8

Iwo Zaniewski – malarz, fotograf, reżyser.
Znany jest przede wszystkim ze swych dokonań w branży reklamowej.
W 1981 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych.
Po studiach współpracował z agencjami reklamowymi w Barcelonie. W 1999 roku został współzałożycielem agencji reklamowej PZL, najbardziej kreatywnego i najczęściej nagradzanego na festiwalach reklamowych zespołu.

Choć malarstwem zajmuje się ponad 30 lat, ta gałąź jego twórczości pozostaje w Polsce mało znana, bardziej rozpoznawalna jest za granicą:
w 1984 roku otrzymał Grand Prix na konkursie malarskim im. Joana Miró w Barcelonie, jego obrazy prezentowane były na indywidualnych ekspozycjach w wielu galeriach europejskich oraz Japonii.
Najbliższą okazją poznania ich przez szerszą publiczność będzie wystawa organizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie.


Malarską twórczość Iwo Zaniewskiego najlepiej charakteryzują jego słowa:

Malarstwo interesuje mnie głównie jako kompozycja elementów, z których składa się obraz, ich wzajemne relacje i wpływy.
Do tematu obrazów podchodzę dość niefrasobliwie; często dopiero w połowie pracy nad kompozycją sam dowiaduję się, co obraz zaczyna przedstawiać.

Zajmuje mnie wyłącznie sztuka przedstawiająca i – niezależnie od konwencji malarskiej czy stopnia stosowanej deformacji – wrażenia, jakich dostarcza świat widzialny, są dla mnie jedynym prawdziwie interesującym punktem odniesienia. Nie bardzo wiem, jak nazwać style, przez które przechodziłem. Kiedyś z hiszpańskich gazet dowiedziałem się, że jestem postmodernistą, więc może tak jest albo przynajmniej tak było.


Ponieważ malarstwo traktuję chyba najpoważniej ze wszystkich swoich poczynań, pracując nad obrazem, koncentruję się wyłącznie nad uzyskiwaniem harmonii i zdecydowanego wyraz;, zupełnie nie mam kontroli nad kierunkiem, w którym sam obraz mnie pociąga.

Przez ostatnie kilka lat powracałem ciągle do relacji między kolorami, które w normalnym życiu byłyby pewnie nie do zniesienia, ale odpowiednio ustawione, na obrazie wywołują silne i wyraźne nastroje, których w inny sposób nie da się wyrazić. To właśnie walka o czytelność i wyrazistość tych nastrojów stanowi główną trudność, z którą się zmagam.
Patroni medialni:
TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gazeta Antykwaryczna, Polish Market, Onet.pl, Magiczny Kraków.

Iwo Zaniewski, Koty i pomarańcze
Iwo Zaniewski, Śpiąca na czerwonej kanapie
Iwo Zaniewski, Żółta rzeka
Iwo Zaniewski, Akt i kolorowe zamieszanie
Copyright (c) 2006-2009 Muzeum Narodowe w Krakowie