Cykl: W SAMO POŁUDNIE. OPROWADZANIA NIEDZIELNE

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Blask złota. Z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego

Cykl: W SAMO POŁUDNIE. OPROWADZANIA NIEDZIELNE

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
07.04.2024
Blask złota. Z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego | Oprowadzanie kuratorskie | Wymagana rezerwacja miejsc

Wystawa opowiada nie tylko o wyjątkowości, czy wręcz magii złota oraz jego roli jako pieniądza od czasów antycznych po nam współczesne, ale i szczególnej pozycji kolekcji numizmatycznej Muzeum Narodowego w Krakowie. To jedyny zbiór tej rangi, który przetrwał II wojnę światową niemal bez strat, nawet jeśli chodzi o złoto, które przecież jako pierwsze padało łupem okupantów lub osób korzystających z wojennych zawirowań. Na wystawie pokazujemy prawie 600 obiektów z „żółtego kruszcu”, z naszego skarbca, przekutego na niejednokrotnie zachwycające dzieła sztuki, przypominając jednocześnie, że blaskowi złotych monet towarzyszy nieodłączny cień, jakim są ich fałszerstwa.

Prowadzenie: Mateusz Woźniak – kurator wystawy, kustosz Gabinetu Numizmatycznego MNK, gdzie opiekuje się kolekcją monet średniowiecznych, Prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział Kraków.

Udział w cenie biletu wstępu na wystawę.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail:
rezerwacja@mnk.pl, 12 43 35 744 w godz. 9:00–16:00 od poniedziałku do piątku).
Słowa kluczowe: oprowadzanie, MNK Czapscy