Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

ZRÓB TO SAM/A. Weekend świąteczny

ZRÓB TO SAM/A. Weekend świąteczny

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
16-17.12.2023
sobota-niedziela
bilety
Przedświąteczny pośpiech, nawał obowiązków, zła pogoda?... Mamy na to sposób! Środek grudnia to czas, w którym - trochę na przekór - zapraszamy do odpoczynku i złapania oddechu. Jedną z najlepszych metod na relaks jest, naszym zdaniem, wspólne tworzenie - dlatego właśnie w ten weekend w MNK będą królować stoły warsztatowe i kreatywny duch. A to, co powstanie, akurat nada się na prezent świąteczny (choć nie tylko).
Zainspiruje nad podróż w czasie, którą odbędziemy dzięki wystawie “Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”. Będziemy tworzyć piękne przedmioty nawiązujące do obiektów z wystawy, wzornictwa i rękodzieła popularnego w latach 60., 70. i 80. Pojawią się zgeometryzowane, designerskie kartki świąteczne, rude makramy, drewniane zabawki… Nie zabraknie akcentów najbardziej grudniowych: maszyny losującej z życzeniami oraz wspólnego tworzenia łańcucha, którym przyozdobimy Gmach.

Wszystkie działania odbędą się w MNK Gmach Główny.
16.12.2023
 sobota

10:30-12:30 oraz 13:30-15:30 
MIŚKI-PCHACZE
Warsztaty tworzenia ruchomych drewnianych zabawek

Dla dzieci w wieku 6-12 lat

Skuter OSA, samochód Syrena i… misiek “pchacz”. Każde z nich porusza się z właściwą sobie prędkością i elegancją. OSĘ i Syrenę można zobaczyć na wystawie “Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”, a miśka “pchacza” samodzielnie zaprojektować i wykonać na warsztatach. Psst - może to być też inne zwierzę!

Podczas spotkania własnoręcznie wykonamy drewniane ruchome zabawki inspirowane konstrukcją tzw. “pchaczy” popularnych w czasach PRL-u. Użyjemy drewna i sklejki oraz ręcznych stolarskich narzędzi. Nabyte umiejętności i poznane techniki będzie można z powodzeniem wykorzystać we własnych przyszłych pracach zabawkarskich. Ci, którzy znają PRL tylko z opowieści, dowiedzą się również więcej o popularnych wówczas wśród dzieci zabawach, a także przetestują samodzielnie zabawki z epoki.

Warsztaty odbędą się w sali edukacyjnej. Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami/opiekunkami.

Bilet dla duetu - dziecka z opiekunem/opiekunką: 35 zł. Konieczna rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji, tel. 12 433 57 44, nr wewnętrzny 2 (pon.-pt. 9:00-16:00), e-mail: rezerwacja@mnk.pl. Zakup zarezerwowanych biletów w kasie w dniu wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona. 

Prowadzenie: Katarzyna Bury, Bure Wióry 



10:30-12:30
ROZŚWIETLONE BLOKOWISKO
Warsztaty tworzenia architektonicznych lampionów

Dla dzieci w wieku 8-12 lat

Dni są jeszcze krótkie, bardzo szybko robi się ciemno. Drogę powrotu do domu ze szkoły wyznaczają nam jedynie lampy i światła wylewające się z niezliczonych okien mieszkań w blokach na miejskich osiedlach. Tylko te kolorowe ekrany są znakiem, że w środku mieszkańcy nie poszli jeszcze spać :) Czy wiesz, w jaki sposób powstawały te budynki?

Podczas warsztatów stworzymy architektoniczne lampiony. Zainspirujemy się kształtami architektury, którą zobaczymy na wystawie "Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL". Wcielimy się w role architektów i architektek, czyli osób projektujących budynki dookoła nas. Będziemy wymyślać, ciąć, kleić, a co najważniejsze - rozświetlać powstałe modele!

Warsztaty odbędą się w przestrzeni obok sali edukacyjnej. Udamy się również na wystawę “Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”.

Bilet w cenie wstępu na wystawę (25 zł). Konieczna rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji, tel. 12 433 57 44, nr wewnętrzny 2 (pon.-pt. 9:00-16:00),  e-mail: rezerwacja@mnk.pl. Zakup zarezerwowanych biletów w kasie w dniu wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona. 

Prowadzenie: Izabela Stawarz, Dział Edukacji MNK



12:00-15:00
Otwarte warsztaty zorganizowane i prowadzone przez uczestników projektu partycypacyjnego “Naczynia połączone”

MODERNIZM NA PAPIERZE: DESIGNERSKIE KARTKI ŚWIĄTECZNE
Dla młodzieży i dorosłych

Od kolorowych deseni tekstyliów po zgeometryzowane formy w sztuce użytkowej – razem stworzymy kartki świąteczne inspirowane modernistycznym wzornictwem lat 60., 70. i 80! Prowadzący pomogą przełożyć barwne motywy i surowe formy geometryczne w niepowtarzalną zimową kompozycję na świątecznej pocztówce. Dla tych, którzy już wiedzą, gdzie chcą wysłać swoją kartkę, będzie możliwość nadania jej poprzez skorzystanie z muzealnej Poczty Świątecznej. 

Warsztaty odbędą się w holu na parterze.
Udział bezpłatny, można dołączyć w dowolnym momencie do godz. 14:30. 


ŚWIĄTECZNA MOTANKA: DEKORACJE JAK SPRZED LAT?
Dla wszystkich

Ścinki, skrawki i gałganki – na warsztatach pod hasłem „coś z niczego” zamienimy je w świąteczne ozdoby nawiązujące do rękodzieła sprzed wielu lat. Pomysły popularne w PRL-u zaadaptowaliśmy w duchu ekologicznego podejścia do dekoracji świątecznych zero waste. Prowadzący pokażą, jak prostą techniką wiązania tkaniny zrobić lalkę motankę bądź choinkową ozdobę. W swojej długiej słowiańskiej tradycji lalki motanki miały przynosić szczęście i pomyślność. Wykonana w wybranej intencji gałgankowa laleczka to pomysł na prezent zawierający w sobie świąteczne życzenie.

Warsztaty odbędą się w holu na parterze.
Udział bezpłatny, można dołączyć w dowolnym momencie do godz. 14:30. 

Prowadzenie: Katarzyna Matecka-Cichoń, Violetta Kramek, Agata Krasovska, Zuzanna Krzykalska, Anna Kwiatkowska, Karol Nowakowski, Katarzyna Peter-Bombik, Polina Reshetnikova, Anna Sternalska, Małgorzata Wróblewska



12:00-14:00 oraz 14:30-16:30
PRZEPLATANIE WĄTKU
Warsztaty makramy

Dla dorosłych i młodzieży

Rudy, rdzawy, miedziany… “Abakan czerwony” z lat 70. - to jedna z niezwykłych prac Magdaleny Abakanowicz, którą można oglądać w MNK. Żywa ekspresja splotu użytych przez artystkę nici od razu przyciąga wzrok, a jej intensywny kolor oddziałuje na całą przestrzeń - i inspiruje.

Także my sięgniemy więc dzisiaj po sznurki - zapraszając na warsztaty makramy. Te popularne w czasach PRL-u dekoracje tworzone za pomocą wiązania sznurków chętnie widzimy w naszych mieszkaniach i dziś. Podczas spotkania stworzymy makramowy kwietnik lub makramę ścienną w kolorze rudym - jak wspomniany Abakan! Będzie okazja, by poznać kilka podstawowych splotów makramowych - zapraszamy także początkujących.

Warsztaty odbędą się w przestrzeni obok sali edukacyjnej.

Bilet: 25 zł. Konieczna rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji, tel. 12 433 57 44, nr wewnętrzny 2 (pon.-pt. 9:00-16:00), e-mail: rezerwacja@mnk.pl. Zakup zarezerwowanych biletów w kasie w dniu wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona. 

Prowadzenie: Anna Franik, StoGlarnia



10:30-14:30
PRZYŁĄCZ SIĘ!
Wspólne tworzenie papierowego łańcucha do ozdoby Gmachu

Dla wszystkich

Najpierw wycinamy paski papieru, potem łączymy je w ogniwka i sklejamy, powtarzamy i powtarzamy, aż w końcu… Jest gotowy! Tak, to on, świąteczny łańcuch z papieru. Geometryczny i ekologiczny - zrobiony ze ścinków. Kto z nas kiedyś takiego nie robił? 

Dzisiaj przypominamy sobie tę sztukę, tworząc wspólnymi siłami najdłuższy jak to możliwe łańcuch muzealny. Nie wiadomo, czy pobijemy rekord Guinnessa, ale na pewno ozdobimy nim Gmach MNK! Towarzyszyć nam będą rozmowy, światełka i dobra atmosfera.

Zapraszamy do stoiska w holu na parterze. Udział bezpłatny, można dołączyć w dowolnym momencie i wesprzeć wspólne dzieło. 



10:30-16:30
MASZYNA LOSUJĄCA Z ŻYCZENIAMI
Napisz i otrzymaj życzenia!

Dla wszystkich

Na wystawie “Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” można znaleźć kilka zaskakujących, futurystycznych projektów: wielkie, okrągłe Morule - jednostki mieszkalne o zmiennych przegrodach klimatycznych, jednostki mieszkalne dla Marsa, wizję idealnego miasta Humanopolis. 

My mierzymy skromniej, lecz pozostajemy w obszarze nietypowych projektów konstruktorskich - i uruchamiamy maszynę losującą z życzeniami! Nie tylko wylosujesz z niej życzenie napisane przez kogoś, kto podobnie jak Ty odwiedził dzisiaj MNK, ale też zasilisz ją własnym, które także znajdzie swego właściciela lub właścicielkę.
Jarmarcznej formie maszyny patronuje Władysław Hasior, którego “Telewizor powiatowy” zobaczymy na wystawie.

Maszyna stanie na I piętrze w holu. Udział bezpłatny, można dołączyć w dowolnym momencie.

17.12.2023
niedziela

14.00-15:30
Oprowadzanie z przewodniczką po wystawie “Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”


Wystawa “Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” to trzeci pokaz z cyklu “4 x nowoczesność”. Wystawa jest wypowiedzią na temat kształtu i losów kolejnego po dwudziestoleciu międzywojennym etapu modernizmu w Polsce. Skupia się na determinantach i ograniczeniach procesów modernizacyjnych w Polsce po drugiej wojnie światowej. Miały one charakter zarówno ekonomiczny oraz organizacyjny, jak i polityczny - związany z funkcjonowaniem niedemokratycznej, narzucającej kulturze ograniczenia ideologiczne władzy.

Udział w ramach biletu wstępu na wystawę - do zakupu w kasie przed wydarzeniem. Początek w holu na I piętrze przed wejściem na wystawę. 

Prowadzenie: Matylda Szpila, edukatorka i przewodniczka MNK




Koordynacja wydarzeń, informacje: Aleksandra Jaremko (ajaremko@mnk.pl), Izabela Lechowicz-Woźniczka (ilechowicz@mnk.pl), Dział Edukacji MNK