"Genius Loci. Miejsce-ludzie-zbiory" - IV odsłona

07.12.2023-12.05.2024 "Genius Loci. Miejsce-ludzie-zbiory" - IV odsłona Przypomnij o wydarzeniu Dodaj do planera

Czwarta odsłona wystawy „Genius loci. Miejsce – ludzie – zbiory” to kontynuacja prezentacji darów dla artysty oraz muzeum biograficznego.

1 maja 1883 roku grupa obywateli przygotowała odezwę zachęcającą do składania adresów z okazji jubileuszu dwudziestopięciolecia pracy artystycznej Jana Matejki. Odezwę podpisali wybitni przedstawiciele życia społecznego Galicji: Otto Hausner, Platon Kostecki, dr Bogusław Longchamps, Ludwik Zielonka, dr Józef Żuliński. Jednocześnie w odezwie informowano, gdzie przesyłać podpisy, które zostaną zebrane i wręczone Mistrzowi w ozdobnej kasecie-albumie podczas uroczystości jubileuszowych. Do odezwy był dołączony druk adresu. Namawiano do upamiętniania takich dni czynami. Obchody jubileuszu wiązano z rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej oraz tym, że wcześniej Matejko podarował narodowi obraz Hołd pruski. W odpowiedzi na odezwę również artyści postanowili w szczególny sposób uczcić jubileusz Jana Matejki, tworząc jako dar albumy z wykonanymi przez siebie pracami. Dzieła, prezentowane na wystawie po raz pierwszy, pochodzą z jednego z takich albumów. Jest to księga obleczona czerwonym aksamitem. Na okładce srebrną nicią wyhaftowano paletę, na której widnieje złota gwiazda z monogramem J.M. Przez otwór na palecie przeciągnięto gałąź laurową oraz berło. Album jest zamykany na metalową klamrę. Wewnątrz ozdobiono go białym jedwabiem i okładką na pergaminie z wstęgą oraz umieszczono pięć kartonowych kart, na których złożone są podpisy artystów. Zawiera prace rysunkowe, akwarelowe i olejne między innymi Jana Styki, Władysława Rossowskiego, Juliusza Kossaka, Edwarda Lepszego i Kazimierza Pochwalskiego.

Słowa kluczowe:

wystawa, Matejko